obr blog

VYTVORTE SI PODMORSKÝ SVET

Morské Centrum
SEA Centrum, s.r.o.
Mostová 381, 958 04 Partizánske

PREHĽAD SORTIMENTU A SLUŽIEB

Pred sezónou

Na jar je najvyšší čas prebudiť jazierko k životu. Čo však treba urobiť skôr, ako sa začne sezóna?

 • Odsať z jazierka kal (aj za pomoci jazierkového vysávača, či wap. zariadenia),
 • ostrihať odumreté časti rastlín,
 • preriediť príliš rozrastené rastliny,
 • podľa potreby zasadiť nové rastliny, najlepšie do výsadbových košov,
 • pridať do vody biologický čistič vodnej nádrže proti tvorbe rias, 4 v prípade nevyhnutných problémov s vodou treba použiť prípravky na starostlivosť o jazierka,
 • dať do prevádzky filter, UVC čistič, filtračné čerpadlo alebo čerpadlo na potôčik, či na pohybové vodné prvky.
 • rybky treba začať kŕmiť až keď je teplota vody v jazierku stabilných 10 stupňov Celzia

V sezóne

Jazierko je najkrajšie v lete, keď sa môžeme tešiť z kvitnúcich rastlín nielen na jeho hladine, ale aj v jeho okolí. Načo však v tomto období nesmieme zabudnúť?

 • Kontrolovať kvalitu vody v jazierku,
 • v prípade potreby pridať do vody prípravok z ponuky jazierkovej chémie,
 • zapojiť prevzdušňovač vodnej nádrže,
 • ak dôjde k strate vody, treba pridať dažďovú alebo upravenú vodu z vodovodu,
 • pravidelne odstraňovať odumreté časti rastlín,
 • ak treba, odsať kal a riasy,
 • ryby kŕmiť len málo alebo vôbec.

Po sezóne

Na jeseň, keď už lekná dávno odkvitli a na hladinu začína padať lístie, si jazierko vyžaduje ďalšie opatrenia.

 • Ostrihať odumreté časti rastlín,
 • prekliesniť plávajúce a podvodné rastliny,
 • v prípade potreby odsať z jazierka kal,
 • pravidelne zberať lístie z hladiny vody, prípadne natiahnuť nad jazierko sieť proti lístiu a dobre ju po okraji pripevniť,
 • ak teplota klesne pod 12 °C, prestaneme kŕmiť ryby, lebo v tomto období už neprijímajú potravu.

V zime

Výrazné ochladenie, mráz a padajúci sneh sú dôkazom nastávajúceho vegetačného pokoja. Ako svoje jazierko čo najlepšie pripraviť na zimu?

 • Všetky rastliny a ryby citlivé na mráz treba z jazierka vyloviť. Ostatné ryby môžu vo vodnej nádrži ostať, ak je však hlbšia ako 80 cm.
 • Vodné prvky a čerpadlo musíme taktiež vybrať a uložiť na miesto chránené pred mrazom.
 • Proti úplnému zamrznutiu vodnej hladiny treba do jazierka vložiť špeciálny plavák. Vytvorí sa tým priestor na únik kalového plynu a môžu tak prebiehať výmenné procesy medzi vzduchom a vodou.

ZDROJ: časopis ZÁHRADKÁR

Udržovanie jazierka

Dôležitou súčasťou držania jazierka je jeho pravidelné udržovanie, aby ste udržali svoje jazierko v čo najlepšej forme, aby dobre vyzeralo a najdôležitejšie je, aby vaše ryby boli zdravé a silné. Celoročný kalendár prác, ktoré musíte vykonávať, vám uľahčí prácu a vy vždy budete vedieť, čo je v tú dobu prioritou.

Veľa z prác okolo jazierka sa vám môžu zdať únavné, nudné a zdĺhavé, ale je nevyhnutné tieto práce vykonať, aby ste udržali svoje jazierko v najlepšej forme. Na túto prácu Vám ponúkame služby Nášho Morského Centra v Partizánskom a veľmi radi za Vás túto starostilivosť vykonáme.

Údržba jazierka na jeseň podrobný popis:

Tak ako v iných ročných obdobiach, tak aj na jeseň je potrebné vykonať na jazierku určité práce. Počasie je v tomto období nevyspytateľné, a tak treba rastliny, ryby či technógiu pripraviť na skorý príchod zimy.

Najdôležitejšou úlohou na jeseň je ustrážiť, prípadne čo najviac zlepšiť, kvalitu vody. Voda s vysokým obsahom nitritov, nitrátov, fosforečnanov a živín je veľmi nebezpečná, čo sa odrazí v prvom rade na zdravotnom stave rýb. V zime sa ryby v nekvalitnej vode aj napriek okysličovaču a plaváku trápia a uhynú. Vodu preto musíme čo najviac vyčistiť od rias, kalu a zabrániť prísunu iných organických látok. Riasy odstránite chémiou od firmy SERA Algokil alebo Algovec (kúpite v našej predajni). Na odstránenie kalu použite jazierkový vysávač (Pondovac 4 - ktorý Vám veľmi radi prenajmeme za cenu 20,00 Eur na deň) a v prípade, že máte v blízkosti jazierka listnatý strom, zakryte jazierko sieťou.

Rastliny

Po jarnom a letnom raste začínajú rastliny postupne odumierať a pripravovať sa na zimný "spánok". Veľká väčšina rastlín v jazierku bez problémov prezimuje. Pri rastlinách je potrebné postupne odstraňovať ich odumreté zvyšky a zabrániť tým prísunu živín do vody a vzniku jedovatých plynov. Je to veľmi dôležité najmä pri malých jazierkach. Ani lekná si nevyžadujú zvláštnu pozornosť. Postupne z nich len odstraňujte žlté listy.

Technológia

Na jeseň si technológia nevyžaduje zvláštnu pozornosť. Pokiaľ sú teploty plusové, môže bez problémov zostať zapnutá. Vzhľadom na chladnejšie teploty môžete obmedziť činnosť UVC lampy na 12 hodín denne.

Ryby

S chladnejšími teplotami budú ryby menej aktívne. Pred zimou im poskytnite výživnejšie krmivo (nájdete na našej predajni). Kŕmte však len toľko, aby krmivo zbytočne neklesalo ku dnu. Odstránením prebytočných živín vylepšíte životný priestor rýb, čím zabránite výskytu parazitov a ich úhynu.

Čo robiť na jeseň?

 • odstrániť riasy a odumreté zvyšky rastlín
 • odsať bahno a kal z dna jazierka
 • prikryť jazierko sieťkou

Praktické pomôcky pre jesennú údržbu:

Jazierkové vysávače Pondovac 4, Pondomatic - s vysávačom dokážete veľmi ľahko odsať kal z jazierka. ALGOKIL - ALGOVEC proti riasam - Osvedčený prípravok na vláknité riasy. S pomocou tohto prípravku sa riasy odlepia od kameňov a dokážete ich tak ľahko zlikvidovať. Prípravok neškodí rastlinám ani rybám v jazierku (kúpite v našej predajni).

Sieť na zakrytie jazierka- táto pomôcka má význam na jeseň, keď sa stromy v okolí nášho jazierka zbavujú listov a skimmer nestíha sťahovať všetky nečistoty z hladiny. Listy cez sieť do jazierka neprepadnú a teda nedochádza k hnilobným procesom na jeho dne.

Pinzeta, nožnice – praktické pomôcky pri práci s rastlinami.

Ako bojovať proti zamrznutiu jazierka?

Jazierko a procesy v ňom zostávajú aktívne aj v zime keď je jazierko pokryté ľadom. Odhnívajúce zvyšky rastlín a iné rozkladné procesy vytvárajú toxické plyny. Tieto plyny nemôžu z pod ľadu z jazierka uniknúť a vzniká tým veľmi nebezpečné prostredie pre ryby a iné živočíchy žijúce v jazierku. Veľmi často sa stáva, že zomierajú na otravu plynmi a na nedostatok kyslíka. Ľad totiž zabraňuje kontakt s atmosférou a množstvo kyslíka v jazierku tak dramaticky klesá.

Je viac spôsobov ako bojovať proti zamrznutiu jazierka:

Niekto uprednostňuje liať na ľad vriacu vodu. Tento spôsob je síce účinný no je veľmi pracný a v čase veľkých mrazov je neúčinný.

Nikdy nesekajte dieru priamo do ľadu. Tieto zvuky nie len škodia rybám a vyrušujú ich, je tiež veľmi pravdepodobné, že ostré hrany ľadu poškodia fóliu jazierka.

Ďalším spôsobom je použitie polystyrénu. Špeciálne do kruhu tvarovaný plavák sa skladá z dvoch častí. V jednej časti sú vyrezané vzduchové otvory, druhá časť na tento kruh prilieha a tvoria tak jeden celok. Po uložení na jazierko tak chráni vodu vo vnútri kruh proti zamrznutiu. Tento spôsob je však účinný iba do teploty -5 °C.

Do teploty až -20 °C ochránia Vaše jazierko zariadenia, ktoré sú založené na technike. Z pomedzi týchto zariadení však treba vyberať veľmi pozorne. Treba sa zamerať na spotrebu týchto zariadení. Tá sa pohybuje od 5 do 300 wattov. Zima je dlhá takže rozdiel 295 watov si všimnete aj na Vašom účte za elektriku.

Ideálnym riešením je podľa našich skúseností je plavák Icefree 20 , ktorý ochráni jazierko pred kompletným zamrznutím. Skladá sa zo špeciálneho polystyrénového plaváka na ktorý je pomocou 80cm Silikónovej hadičky pripevnené malé čerpadielko. Toto čerpadielko neustále čerpá teplejšiu vodu z dna jazierka ku plaváku.

- Neustále prúdenie vody s teplotou 2-4 stupne Celzia udržuje jazierko v okolí plaváka nezamrznuté.
- Spotreba elektrickej energie je minimálna 5W.
- Spoľahlivo ochráni Vaše ryby.
- Vaše jazierko zostane nezamrznuté aj pri -20°C.

Ak potrebujete poradiť, prípadne pomôcť s prevádzkou jazierka, navštívte nás a my Vám radi poradíme.

počítadlo.abz.czMorské Centrum: SEA Centrum, s.r.o. Mostová 381, 958 04 Partizánske, s.r.o. | WEBDESIGN: fg Ateliér